Z postanowieniami noworocznym często bywa tak, że pozostają postanowieniami i niczym więcej. Niestety niektóre pułapki, które utrudniają ich realizację, znajdują się wyłącznie w głowie. To sposób myślenia i pewne założenia, które już na starcie sabotują dążenie do tego co „postanowione”.

Pierwszą pułapką jest uleganie magii kalendarza

Dlaczego postanowienie 1 stycznia, miałoby być łatwiej zrealizowane niż to, na które decydujesz się 12 lutego albo 7 sierpnia? Gotowość do zrealizowania postanowienia, ma niewiele wspólnego z kalendarzem, a dużo więcej z Twoim wewnętrznym przekonaniem, że teraz właśnie nadszedł na to czas. Czas w którym mam to co trzeba, żeby to osiągnąć oraz godzę się na to, że wszystkimi konsekwencjami. Nie potrzebujesz wpasowywać się w magię liczb. Czekać na Sylwestrowy rytuał, żeby zacząć ćwiczyć, mniej jeść lub wygospodarować trochę czasu dla siebie.

Jak uniknąć pierwszej pułapki? Pozwól sobie na robienie postanowień również w trakcie roku, wtedy, kiedy pojawiają się realne potrzeby i możliwości.

Druga pułapka to tworzenie długiej listy na cały rok

Myśląc o postanowieniach w kontekście całego roku idziesz na całość i od razu robisz listę co najmniej kilku punktów. Tymczasem, żeby wprowadzić jakąkolwiek zmianę w swoim życiu potrzebujesz nadzwyczajnej koncentracji uwagi. To dodatkowy wysiłek którego celem jest nie tylko ustalenie co zrobić i jak to zrobić ale przede wszystkim samokontrola w trakcie wprowadzania zmiany, refleksja nad tym co się udaje a co nie, poradzenie sobie z przykrymi emocjami jeżeli coś się nie udaje i wreszcie stawienie czoła prawdzie czy to co było planowane faktycznie „się zadziało”. Uwaga jest zasobem ograniczonym i dlatego koncentrując się na jednym postanowieniu masz dużo większą szansę je zrealizować, niż w przypadku długiej listy.

Jak uniknąć drugiej pułapki? Skup się na 1 rzeczy. O kolejnych pomyślisz jak już poświętujesz realizację pierwszego postanowienia.

Trzecia pułapka to tworzenie listy życzeń, a nie postanowień

Czy na pewno chcesz zrealizować to co sobie postanawiasz? Na pewno Ty chcesz? A może chcesz to zrobić dla kogoś albo wydaje Ci się, że tak trzeba. Nie ma oczywiście nic złego w zmienianiu swojego życia ze względu na czyjeś oczekiwania. O ile robi się to świadomie. Czy wiesz na pewno na co się decydujesz, co się wiąże z realizacją tego postanowienia?

Jak uniknąć tej pułapki? Zatrzymaj się na chwilę, może przed lustrem i patrząc sobie głęboko w oczy powiedz – „tak, wchodzę w to, ze wszystkimi konsekwencjami”. A jeśli czujesz, że decyzja nie jest jak stal, daj sobie spokój (tutaj pisałam już o tym jak ważne jest stanowcze podjęcie decyzji zanim zaczniesz realizować zmianę)

Czwarta pułapka to sposób sformułowania postanowienia

Enigmatyczny, zbyt ogólny, idealistyczny, niezależny od Ciebie (na przykład gdy to ktoś ma zmienić postawę lub zachowanie względem Ciebie) – generalnie taki sposób sformułowania, z którego absolutnie nie wynika jaki ma być stan końcowy.

Aby postanowienie było łatwiej osiągnąć, warto określić je tak jak się określa cele – konkretnie, realistycznie, w sposób mierzalny i określony w czasie oraz pozytywnie (postanawiasz „co chcesz” a nie „czego nie chcesz”, „co ma być” zamiast „czego ma nie być”).

Z postanowień, które przewijają się w Internecie niezłym antyprzykładem mogłoby być postawienia np.:

„Wprowadzić do życia więcej zabawy”

Jakiej zabawy? Z kim? Ile to jest więcej? Dla jednych więcej zabawy oznacza wyjście do kina raz w miesiącu, dla innych codzienne imprezy w klubie.

 „Znaleźć czas dla rodziny/przyjaciół”

Ile czasu? kiedy? Czym ten czas ma być wypełniony? Rozmową przez telefon czy spotkaniem twarzą w twarz, a może spotkaniem w większym gronie? Czy z poświeceniem czasu wiąże się również poświęcenie uwagi (w miejscu gdzie czytałam te postanowienia, uwaga dla bliskich była oddzielnym postanowieniem).

I chyba największy noworoczny potencjalny niewypał to postanowienie „zadbać o siebie”.

Jak? Gdzie? Kiedy? Z kimś? chciałoby się zapytać na początek.

Jak bez doprecyzowania konkretów, możesz stwierdzić później, że postanowienie zostało wypełnione. Czy codzienny prysznic stanowi jakiś element zadbania o siebie czy jednak chodzi o coś innego? Coś więcej?

Jak uniknąć tej pułapki? Precyzyjnie określić co ma się wydarzyć, jak ma wyglądać stan docelowy, do kiedy. Weź pod lupę swoje postanowienia i pobierz check listę  z pytaniami, które pozwolą Ci zweryfikować, czy sposób sformułowania twojego postanowienia zwiększa prawdopodobieństwo jego realizacji. Powodzenia!

Tak chcę pobrać plik z pytaniami.