Pewnie zdarzyło Ci się nie zrealizować postanowień noworocznych? Albo nie doprowadzić do końca sprawy, której się podjąłeś?
A może cel został zrealizowany, sprawa doprowadzona do końca, a mimo to pozostał Ci niesmak i poczucie, że to zupełnie nie o to chodziło?
Codziennie dokonujesz setek wyborów, które mają wpływ na Twój biznes, pracę oraz na życie Twoje i bliskich Ci osób. Ogromna ilość decyzji „podejmuje się sama” jako skutek działania na autopilocie.

Jak odzyskać pewność i skuteczność w działaniu, żeby realizować to co się postanowiło?

Uważne przyjrzenie na co właściwie się decydujesz podejmując określone działanie i na czym polega prawdziwa natura tego problemu jest konieczne, żeby mieć jasność sytuacji i odzyskać pewność, że podjęta decyzja jest dobra.
To „przyjrzenie się” powinno jednak uwzględniać nie tylko analizę racjonalnych argumentów, ale również bardziej subtelne odczucia, przeczucia i tak zwane podszepty intuicji. Nie chodzi mi o kierowanie się impulsem lub działanie pod wpływem emocji, bo takie właśnie podejście może kierować na manowce. Wbrew pozorom, rozszerzenie analizowanych informacji o tak „mało logiczne” argumenty jak sygnały emocjonalne, intuicyjne lub cielesne, dostarcza często ważniejszych informacji o sytuacji i nastawieniu do niej przez co pozwala podjąć lepszą decyzję.

Daje głębokie poczucie pewności.

Pozwala stanąć przed lustrem i powiedzieć sobie szczerze, prosto w oczy, ze stalową pewnością promieniującą od stóp do głowy – „Tak, to o to chodzi. Wchodzę w to”.

Świadomość całego kontekstu, pozwala odczuć pewność. A jeśli tej pewności brakuje, pojawiają się „ale” i to one sprawiają, że nie realizujesz celów i rezygnujesz z marzeń.

Jakie korzyści daje świadomość i spiżowa stanowczość w podejmowaniu decyzji?

1. jest gwarancją, że zrealizujesz cele i skończysz to co zostało postanowione, stanowcza decyzja daje Ci motywację, wiesz czego chcesz, łatwiej Ci znajdować rozwiązania i robić koleje kroki; pewność dodaje siły i energii aby wytrwać w działaniu

2. zwiększa odporność na popełnianie błędów – jeśli coś Ci nie wychodzi, próbujesz inaczej, nie dyskutujesz od nowa czy na pewno chcesz to robić, tylko szukasz innych sposobów dojścia do celu

3. uruchamia Twoją kreatywność i pomaga łatwiej znaleźć rozwiązanie i wykorzystać nadarzające się okazje – głównie dlatego, że pozwala je zauważyć – często widzę jak osoby, które podjęły decyzję, przychodzą kolejny raz i opowiadają jak to „nagle” wydarzył się „cud”, bo to o czym była mowa na sesji, nagle się zmaterializowało. To o czym się pomyślało, nagle zaczęło się gładko realizować. Tymczasem nie jest to żaden cud, tylko przejaw tego w jaki sposób funkcjonuje nasz mózg a konkretnie siatkowaty układ aktywujący. Ten system pomaga nam odsiewać miliony bitów informacji, którymi jesteśmy codziennie bombardowani. Jeśli odpowiednio go nastawimy, będzie wyłapywał z otoczenia te informacje, których akurat potrzebujemy. Nastawienie (mindset) powoduje, że wyłapujemy z otoczenia te informacje, których akurat potrzebujemy. Mózg cały czas nad tym pracuje i z tyłu głowy zachodzą procesy, które szukają rozwiązania, i sposobu „jak” do tego na co się zdecydowaliśmy dojść.

4. pomaga skoncentrować się na tym co jest priorytetowe, utrzymać uwagę na działaniu – taka koncentracja jest konieczna zwłaszcza we własnym biznesie. To, że nie masz szefa, który mówi Ci co ma robić i sam produkujesz pomysły, oznacza jednocześnie, że ty jako pracownik, musisz te pomysły (wszystkie?!) zrealizować. Kiedy podejmiesz decyzję, dalsze działanie jest łatwe. To tak jak ze zdrowym odżywianiem. Wiadomo, co jest zdrowsze, ale sięga się po inne rzeczy. Bo nie podejmujesz decyzji że chcesz się zdrowo odżywiać odpowiednio stanowczo.

5. Ta świadomość i stanowczość, paradoksalnie daje też komfort pozostawania elastycznym. Jeśli widzisz, że sytuacja zmieniła się na tyle, że dalsze działanie nie ma już sensu, łatwiej będzie Ci bez żalu, poczucia winy lub wstydu, pozwolić sobie na to, żeby się wycofać. Świadomość, kontaktu i szczerość względem siebie, daje też prawo do zmiany kierunku, które nie oznacza porażki. Świadomość pozwala dostrzec, że życie to nie Facebook, gdzie wszystko wygląda wspaniale.

Borykasz się aktualnie z jakimś dylematem? Spróbuj się z nim zmierzyć, korzystając z własnej wewnętrznej mądrości wykraczającej poza racjonalność. Umów się na sesję i miej problem z głowy.