Pojęcie intuicji budzi różne skojarzenia. Ci co wierzą w tak zwany rozsądek – wyśmiewają, lub traktują z pobłażliwością jako coś gorszego, bo nielogicznego. To, że przez długi czas ludzie nie do końca rozumieli mechanizmy według których działa, było przyczyną traktowania jej jako tajemniczego przejawu nadprzyrodzonych zdolności czy metafizycznego głosu pochodzącego z zewnątrz.

Pewnie było to bezpieczniejsze, niż przyznanie, że wewnątrz nas jest jakiś mechanizm, niezwykle silny, którego nie rozumiemy i który uruchamia się poza naszą intencją. Wewnętrzna bestia, nieokiełznana rozumem więc i niebezpieczna. Lepiej udawać, że jej nie ma albo unieszkodliwić śmiechem.

Współcześnie dzięki badaniom psychologów i neurobiologów, wiemy jednak już wiele na temat tego w jakich sytuacjach i w jakich obszarach intuicja może nas wspierać, a kiedy jest głosem, który może sprowadzić nas tylko na manowce. Pojęcia wiedzy utajonej i nieświadomości adaptacyjnej są zakorzenione również w badaniach naukowych.

Nieświadomość nie jest już traktowana jako tajemnicza siła, która nam zagraża (Freud), ale coś co nam służy i co nas wyręcza (Kahneman). Przetwarzanie informacji nie tylko na poziomie świadomym, ale również mimowolnie i automatycznie oszczędza ograniczone zasoby naszej uwagi. Myślenie intuicyjne jest błyskawiczne i bezwysiłkowe. Wspomaga nasze doświadczenie, kreatywność i duchowość. Pomaga podejmować trudne decyzje.

Wbrew powszechnym opiniom, intuicja wymaga posiadania ogromnej wiedzy. Można mieć intuicję w obszarach, w których jest się ekspertem i doświadczony chirurg wykonujący skomplikowaną operację w razie komplikacji jest w stanie podjąć intuicyjnie dobrą decyzję co do dalszych kroków. Laik w tej sytuacji mógłby liczyć jedynie na łut szczęścia.

Jung intuicję traktował jako jedną z czterech podstawowych funkcji psychologicznych obok myślenia, doznania i uczucia, które pozwalają nam zorientować się w sytuacji. Doznania określają co się aktualnie dzieje, uczucia wskazują jaką, to co się dzieje, ma dla nas wartość, myślenie pomaga zrozumieć doświadczenie, a intuicja daje nam znak do czego to doświadczenie może nas doprowadzić. Dlatego intuicyjny osąd jest bezcenny w przypadku wyborów dotyczących przyszłości, kierunku działania lub strategii (również biznesowej).

Nie doceniając podszeptów intuicji i nabierając nawyku opierania się przede wszystkim na racjonalnym osądzie tracisz się kontakt z wewnętrznym głosem.

Jakie są sygnały utraty tego kontaktu?

  1. Często masz poczucie dezorientacji

Jeżeli trudno Ci podejmować dobre decyzje, często sprawy wydają ci się niejasne, to silny znak, że nie masz kontaktu ze swoim wewnętrznym głosem. Jeżeli komunikujesz się z intuicją regularnie, odkryjesz że synchronizowanie wewnętrznej wiedzy z informacjami z zewnątrz pomaga Ci podejmować decyzje, które w dłuższej perspektywie są korzystne i dla Ciebie i dla otoczenia.

  1. Brakuje Ci elastyczności

Kiedy podążasz za swoją intuicją, czujesz się swobodę i wolę „płynięcia” na fali tego co się dzieje (flow). Nie masz problemu ze zmianą swoich wcześniejszych planów w miarę zmiany okoliczności. Kiedy nie masz kontaktu z intuicją jesteś sztywno przywiązany do kalendarza i ignorujesz wszystkie ostrzegawcze znaki, które mówi ci „daj sobie z tym spokój, „nie wchodź w to”. Nie oznacza to, że intuicyjne osoby są jak „chorągiewka”. Dotrzymywanie zobowiązań jest oznaką szacunku i odpowiedzialności, ale czasem intuicja wymaga powiedzenia „nie” nawet jeśli wcześniej powiedziało się „tak”.  Jeżeli masz stały kontakt z intuicją, zdarza się to rzadziej, bo potrafisz zidentyfikować sytuacje w których trzeba powiedzieć „nie” już na początku.

  1. Często żałujesz

Co zrobiłeś, czego nie zrobiłeś. Ponieważ intuicyjnie jesteśmy w stanie objąć większą ilość informacji i argumentów (również tych spoza logicznego i świadomego spektrum), decyzje podejmowane z udziałem intuicji są lepsze - rzadziej prowadzą do rozczarowania, żalu lub zmiany zdania.

  1. Zawodzisz się na ludziach

A tak jemu / jej ufałeś, jak mógł / mogła to zrobić? Co się stało? Jeżeli nie słuchasz podszeptów intuicji, możesz czuć się niemile zaskoczony czymś co Twoim przyjaciele widzieli już dawno temu. Intuicja wywiesza czerwone flagi, zapala czerwone światła, ale jeśli chcesz widzieć tylko to co chcesz zobaczyć, blokujesz swoją wewnętrzną mądrość.

  1. Nie ufasz sobie, brakuje Ci pewności siebie

Intuicja nie jest perfekcyjna, nie w każdej sytuacji jej podpowiedzi są cenne, ale traktowanie jej głosu jako szaleństwo lub brak racjonalności jest drugą skrajnością, która nie pozwala korzystać właściwie z jej podszeptów.

Roztropne korzystanie z intuicji, poddawanie jej również racjonalnemu osądowi pozwala poczuć tą niezbitą pewność, że to co robisz jest w tym momencie właściwe i dobre i odzyskać wewnętrzny spokój. Pewność siebie nie bierze się z głowy i niezbitych argumentów, ale właśnie z trzewi.

  1. Wchodzisz w różne role jak kameleon

Nie chodzi tu o to, że wchodzenie w różne role życiowe czy zawodowe jest czymś niewłaściwym. Robimy to na co dzień wchodząc w role rodziców, dzieci, pracowników, znajomych, społeczników, pasjonatów itd. Chodzi o to, że działając bez kontaktu z intuicją, doświadczając różnych ról, tracisz siebie. Zakładasz maskę „idealnego rodzica”, „idealnego pracownika” i „zapalonego pasjonata”, ale brakuje w tym twojej prawdziwej energii.

  1. Oddajesz władzę innym

Nie mając kontaktu ze swoją intuicją, tonąc w wątpliwościach, często żałując swoich decyzji i przeżywając zawody stwierdzasz, że to nie dla Ciebie i pozwalasz aby ktoś inny decydował za Ciebie, nawet w ważnych dla Ciebie sytuacjach. Oddajesz kierownicę pasażerowi, porzucasz ster dryfując na falach i Twoje życie toczy się według scenariusza, do którego nie dopisujesz ani linijki.

Każdy ma intuicję i każdy może z niej korzystać. Jeżeli jest coś co ten kontakt blokuje, możesz go odzyskać. W pliku do pobrania poniżej, umieściłam 7 praktycznych i skutecznych sposobów na odzyskanie kontaktu ze swoją intuicją. Zajrzyj, spróbuj … odzyskaj 😊

Jak odzyskać kontakt ze swoją intuicją?

7 praktycznych sposobów na codzienny trening